Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Indreptare cheltuieli de judecata - acordate gresit in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Indreptare cheltuieli de judecata - acordate gresit in apel

Prin sentinta judecatoriei au fost respinse atat actiunea reclamantului
cat si cererea mea reconventionala.
Acum la incheierea apelului a fost respinsa actiunea reclamantului si
admisa cererea mea reconventionala prin care am cerut si cheltuieli
de judecata. Deasemenea am cerut plata cheltuielilor de judecata
efectuate cu acest proces si in cererea de apel.
Decizia de apel imi acorda drept cheltuieli (fara explicatii) o suma care
reprezinta doar taxa judiciara depusa cu ocazia declararii apelului
desi in dosar se afla chitantele platite de mine pentru onorariile
avocatului si expertului atat pentru fond cat si pentru apel.

Intrebarea mea este: ce este corect sa fac, cerere pentru
indreptarea erorii si completarea hotararii
in temeiul art. 281
c.pr.civ. sau cerere de recurs?
In cazul cererii de recurs care este aliniatul din art. 304 in temeiul
caruia o pot face?

Multumesc!

Va sugerez sa depuneti o cerere de indreptare a erorii materiale strecurate in dispozitivul instantei.
Desi, am vazut si cazuri in care s-a respins o asemenea cerer pe motiv ca nu este eroare materiala.
Multumesc pt. raspuns!
In cazul respingerii cererii de indreptare, mai pot face apoi cerere de recurs
in interiorul unui nou termen ce ar curge de la data respingerii cererii de
indreptare a erorii sau de la data comunicarii ei, sau pur si simplu pierd dreptul
de a mai declara recurs pt. ca nu m-am incadrat in cele 15 zile de la
comunicarea deciziei de apel?

Oricum, cred ca reclamantul va declara recurs pt. ca atunci cand am
verificat existenta chitantelor la dosar, dosarul era analizat la bara de
un nou avocat al reclamantului.

Multumesc!
In cazul respingerii cererii de indreptare/completare , numai aceasta incheiere/hotarare se ataca in termen de 15 zile de la comunicare acesteia; nu mai puteti fi repus in termenul de recurs.
avocat Cristina Popescu
Multumesc pt. raspuns!

Intrucat in apel mi-a fost adm. cer. rec. in tot., in recurs nu as avea de
contestat decat chelt. de jud., pt. care inst. de apel mi-a acordat doar
cuant. taxei jud. omitand onorariile de av. si exp. de la apel si fond.

V-as ruga insa, daca se poate sa ma lamuriti:
1. Prin cer. de recurs pot contesta dec. inst. de apel de a obliga
reclamantul si intimatii la plata chelt. de jud. si nu doar reclamantul
asa cum am formulat in cereri, pt. ca va fi imposibil si ineficient sa
recuperez cheltuielile de la 8 persoane, majoritatea fara nici o vina!
2. Care este aliniatul din art. 304 cu care pot motiva cererea de recurs
atat pt. valoarea gresit calculata cat si pt. distribuirea platii cheltuielilor
si asupra tuturor intimatilor fara deosebire si fara a motiva aceasta?

Multumesc!