Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere copil

Am un angajat care trebuie sa intre in concediu pentru cresterea copilului.Eu ca angajator ce acte trebuie sa fac inafara de decizia de susepndare a CIM?angajatul trebuie sa faca o cerere?
Va multumesc!
La sfarsitul concediului post natal (prenatal+post natal =126, dar o conditie esentiala sa beneficieze de CIC este ca postnatalul sa fie de minim 45 zile), angajata face o cerere prin care solicita suspendarea CIM-ului pt concediul de crestere si ingrijire copil pana la varsta de 2 ani.Pe baza cererei, dumneavoastra emiteti decizia de suspendare cim (art. 51 "a" din CM).
Si mai este si adeverinta tip , pe care o va lua mamica de la Primarie si pe care o veti completa d-voastra, cu privire la veniturile profesionale realizate inaintea nasterii copilului ( ultimile 12 luni ).
si pentru acest concediu postnatal trebuie sa faca o cerere sau cum trebuie procedat?Nu m-am mai confruntat cu situatia asta pana acum...
1. Pentru concediul de maternitate (sarcina si lauzie) nu face cerere. Va prezinta certificatelede concediu medical, le calculati si le platiti.
2. Mama poate sa intre in CCC pana la 2 ani incepand cu a 43-a zi de la nasterea copilului, deci concediul postnatal trebuie sa fie de minimum 42 de zile.
Da, pentru a intra in concediu pentru cresterea copilului, salariatul in cazua trebuie sa faca o cerere si sa prezinte o copie dupa certificatul de nastere a coplului. In baza cererii ii suspendati contractul de munca - art.51 lit.a din Codul muncii.