Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Care este diferenta intre ajutorul de somaj si ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Care este diferenta intre ajutorul de somaj si indemnizatia de somaj?

Buna ziua,
am o mica nelamurire...din data de 14 iunie 2010 am ramas in somaj, datorita deciziei de desfacere a contractului de munca conform atricolului 65 din Codul Muncii...am depus actele de somaj la AJOFM Caras- Severin in luna iulie, anul curent...in data de 10 august am fost prima data la semnat, unde mi s-a comunicat o data din luna septembrie...astazi am primit somajul acasa, in valoare de doar 74 Ron...care e sa fie cauza? pe cupon scrie " Cupon mandat de plata ajutor de somaj" si e pe luna iulie... ce diferente exista intre ajutorul de somaj si indemnizatia de somaj?
1. Cred ca a ramas un formular vechi de plata a indemnizatiei de somaj.
2. Ar fi bine sa intrebati la AJOFM de ce este o suma asa de mica. Nu imi dau seama despre ce poate fi vorba. Sa fie o diferenta din luna precedenta?