Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de somaj?

eu am terminat somaju ( 9 luni ) in aprilie , in luna mai mam angajat la aceiasi firma la care am fost si am semnat un contract pana in decembrie( 7luni ) iar acu in luna august mi sa dat un preaviz in care spune ca sa desfintat locu de munca si ca urmeaza sa benificiez de indemnizatia de somaj.Mai am dreptu la somaj ? Si daca nu mai am dreptu nu ar trebui sa isi respecte contractu??!!! Mai pot benificia de ceva ??
asimod, utilizator
1. Chiar daca este vorba de un CIM pe perioada determinata se poate sa fiti concediat prin desfiintarea postului, inainte de expirarea termenului din CIM.
2. Puteti beneficia de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24 de luni ati avut 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
3. Din cele 24 de luni scadeti cele 9 luni cat ati fost in somaj si trebuie sa va ramana 12 luni lucrate cu CIM.