Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... executare silita alte imobile in care debitorul e doar ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

executare silita alte imobile in care debitorul e doar coproprietar -

In cazul executarii silite, banca poate executa si un apartament care nu a fost depus garantie, si la care debitorul este doar coproprietar cu o cota de 25%? ce poate lua banca in acest caz? are dreptul de a cere valorificarea intregului imobil (apartament in acest caz)?

Multumesc anticipat.
Buna seara,
In cazul unei executari silite debitorul in cazul executarii imobiliare este executat asupra oricarui imobil(pana la indestularea creditorului). Se poate cere de catre creditor iesirea din indiviziune asupra imobilului respectiv, iar creditorul are dreptul sa execute, mai exact in aceasta speta sa valorifice 25% din acel imobil.

Succes,
creditorii personali ai unui debitor coproprietar sau codevalmas nu vor putea sa urmareasca partea acestuia din imobilele aflate in proprietate comuna, ei vor trebui sa ceara mai intai imparteala acestora.
Creditorii personali pot urmarii insa cota-parte determinata a debitorului lor din imobilul aflat in coproprietate, fara a mai fi necesar sa ceara imparteala.
Gabriel Trifu, Avocat
trifugabriel a scris:

creditorii personali ai unui debitor coproprietar sau codevalmas nu vor putea sa urmareasca partea acestuia din imobilele aflate in proprietate comuna, ei vor trebui sa ceara mai intai imparteala acestora.
Creditorii personali pot urmarii insa cota-parte determinata a debitorului lor din imobilul aflat in coproprietate, fara a mai fi necesar sa ceara imparteala.

Multumesc pentru raspuns. Concret, in acest caz, banca (creditorul) are dreptul sa scoata la licitatie apartamentul si sa-l deposedeze astfel pe celalalt proprietar care nu are nicio responsabilitate privind acel credit? sau , teoretic, va cauta sa vanda doar cota parte de 25% din imobil care ii revine debitorului ?

Concret, care sunt posibilitatile?

Multumesc anticipat.