Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Ne-a legitimat jandarmeria
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Ne-a legitimat jandarmeria

Intr-o seara eram cu prietenul in masina parcati pe malil unui rau....dupa ceva timp au aparut 3 jandarmi si ne-au cerut datele.Si-au notat datele pe o foaie(nu aveam buletinele la noi),au verificat datele....si ne-au lasat sa plecam.Mentionez ca nu au completat nici un proces verbal sau amenda si nici noi n-am semnat vreun act.Este posibil sa primim ceva acasa...vreo amenda?:-/ Si daca da....cam in cat timp?
O masina aflata pe malul unui rau, in care sunt doua persoane, seara, poate crea suspiciuni, motiv pentru care ati fost legitimati. Amenda nu va fi aplicata. Daca era incalcata vreo norma, vi se aducea la cunostinta de catre acei jandarmi. Acea legitimare este legala. Nu aveti de ce sa va faceti griji. Intocmirea unor procese-verbale de constatare a contraventiei pe numele vostru ar fi un abuz din partea acelor jandarmi insa nu cred ca este cazul.
Daca nu ati comis nici o fapta care sa intre in conflict cu legea nu vi se pot face greutati.Legitimarea in sine nu este in mod necesar inceputul procedurii de constatare a unei fapte contraventionale. Oricum, in situatia in care s-ar intocmi un asemenea act, il puteti ataca in instanta in termen de 15 zile de la data comunicarii.
nu am facut nimic.pur si simplu stateam in masina.