Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... un sfat va rog
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

un sfat va rog

Am fost angajata la un S.C. in calitate de agent de vanzari si am falsificat niste chitante, suma lor nefiind mai mare de 5-6000 de lei, am cazut de acord sa imi platesc prostiile si am restituit suma respectiva , dar la aceasta suma cei de la sc respectiva m-au scos lipsa si la inventar 13000 lei eu nefiind deacord sa restitui aceasta suma deoarece nu ma consideram vinovata . Am sus ca nu platesc nimic si dupa 3-4 luni sunt chemata in judecata de catre SC respectiv pentru cei 13000 lei. Ce ma sfatuiti sa fac?

... Primul pas: angajati un avocat!!!

Nu precizati daca actiunea este civila sau penala... din ceea ce spuneti intuiesc ca, SC a deschis o actiune civila ... in acest caz, va trebui ca pana la primul termen de judecata sa depuneti o intampinare.
Urmeaza sa va aparati administrand probe in acest sens; inscrisuri, interogatoriu, martori, expertiza contabila. Aveti nevoie de o consiliere calificata.
avocat Cristina Popescu