Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... reziliere contract de internet
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

reziliere contract de internet

Buna ziua,
as vrea sa stiu si eu ce ar trebui sa fac in cazul in care vreau sa reziliez un contract cu o firma de telefonie mobila pentru furnizarea de internet mobil??
Am o nelamurire fiindca am sunat la firma respectiva si mi s-a spus ca acea lege care s-a dat nu se aplica retroactiv!puteti sa imi spuneti daca este corect si ce as putea face?
bobeicaalin a scris:

Buna ziua,
as vrea sa stiu si eu ce ar trebui sa fac in cazul in care vreau sa reziliez un contract cu o firma de telefonie mobila pentru furnizarea de internet mobil??
Am o nelamurire fiindca am sunat la firma respectiva si mi s-a spus ca acea lege care s-a dat nu se aplica retroactiv!puteti sa imi spuneti daca este corect si ce as putea face?
Legea se aplica retroactiv, asa ca nu te lasa pacalit de ei. Demonstreaza-le cu textul din lege ca nu au dreptate si ANPC-ul te poate ajuta daca nu ajungi la o intelegere cu ei pe cale amiabila.
Legea nu se aplica retroactiv. Daca s-ar intampla asa ar fi neconstitutionala.
In cazul de fata nici nu se discuta despre retroactivitate. Legea introduce un nou motiv pentru care o clauza ar putea fi considerata abuziva, care se aplica si contractelor deja incheiate, dar numai pentru viitor.
Multumesc pt intentia de a raspunde,dar de unde sti ca nu se aplica retroactiv???unde scrie asta,atata timp cat majoritatea celor ce activeaza pe acest site au spus ca se aplica retroactiv!?