avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1967 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... reziliere contract de internet
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

reziliere contract de internet

Buna ziua,
as vrea sa stiu si eu ce ar trebui sa fac in cazul in care vreau sa reziliez un contract cu o firma de telefonie mobila pentru furnizarea de internet mobil??
Am o nelamurire fiindca am sunat la firma respectiva si mi s-a spus ca acea lege care s-a dat nu se aplica retroactiv!puteti sa imi spuneti daca este corect si ce as putea face?
Cel mai recent răspuns: bobeicaalin , utilizator 13:46, 27 August 2010
bobeicaalin a scris:

Buna ziua,
as vrea sa stiu si eu ce ar trebui sa fac in cazul in care vreau sa reziliez un contract cu o firma de telefonie mobila pentru furnizarea de internet mobil??
Am o nelamurire fiindca am sunat la firma respectiva si mi s-a spus ca acea lege care s-a dat nu se aplica retroactiv!puteti sa imi spuneti daca este corect si ce as putea face?
Legea se aplica retroactiv, asa ca nu te lasa pacalit de ei. Demonstreaza-le cu textul din lege ca nu au dreptate si ANPC-ul te poate ajuta daca nu ajungi la o intelegere cu ei pe cale amiabila.
Legea nu se aplica retroactiv. Daca s-ar intampla asa ar fi neconstitutionala.
In cazul de fata nici nu se discuta despre retroactivitate. Legea introduce un nou motiv pentru care o clauza ar putea fi considerata abuziva, care se aplica si contractelor deja incheiate, dar numai pentru viitor.
Multumesc pt intentia de a raspunde,dar de unde sti ca nu se aplica retroactiv???unde scrie asta,atata timp cat majoritatea celor ce activeaza pe acest site au spus ca se aplica retroactiv!?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot rezilia contractul rds-rcs janinando janinando 1.TREBUIE SA NE MUTAM DIN LOCALITATE. 2.AVEM BAGATA MENTENANTA FARA SA FIM ANUNTATI. Partea care ne-o pun in nas e ca am luat un diginet ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract telekom contact_blue contact_blue Buna seara. Anul trecut in luna August, am fost sunat de un agent Telekom, mai exact o doamna care mi-a facut o oferta, un abonament cu un telefon. Eu avand ... (vezi toată discuția)
Exista o autoritate care sa controleze anpc, daca aceasta isi bate joc de petenti?? ContSters437822 ContSters437822 Buna ziua, Incerc sa reziliez un contract de telefonie mobila Digi, deoarece nu am semnal nici la telefon nici la internet. Numarul respectiv este cel de ... (vezi toată discuția)