avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 915 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita de catre casa de asigurari de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita de catre casa de asigurari de sanatate

Buna ziua
Am sa fiu scurt si la obiect:
In anul august 2000 am infiintat o firma, mai exact persoana fizica autorizata in domeniul auto, instructor auto ctg b, acest pfa era cu norma de venit. Nestiind care sunt conditiile am stat linistit, desi nu am avut clienti, deci activitatea mea a fost 0.
Autorizatia de functionare ca instructot independent este valabila 5 ani cu viza anuala, lucru care dupa trecerea unui an nu am reinoit-o, deci la 16.10.2001 a expirat.
In anul 2004 m-am pomenit de la finante cu o instiintare ca am de plate cateva zeci de mil, imp+penalitati, am tot umblat peste tot si am reusit in final sa platesc numai ptr acel an in care a fost autorizatia valabila. Dar calvarul nu s-a incheiat, in acelasi an 2004 am fost chemat la casa de asigurari de sanatate ptr plata contributiei ptr anii aferenti, am demonstrat si acolo exact ce am demonstrat la finante, am platit cu penalitati cu tot si asta a fost.
Vreau sa mentionez ca incepand din luna martie 2002 pana in iunie 2006 am fost angajat cu norma intreaga la o firma de transport.
Zilele trecute am cautat pe net niste informatii si m-am regasit intr-o lista a casei de asigurari de sanatate ca datornic si urmeaza sa fiu executat silit.
Sunand la ei, mi-au spus sa aduc acte doveditoare si daca am, e ok.
Intrebarea mea este: daca am fost salariat si am platit in acea perioada contributiile si la sanatate si la somaj, de ce trebuie sa platesc iarasi, mentionez ca am depus la finante in fiecare an fisa fiscala cu salariul de pe cartea de munca, deci contributiile au fost platite.
Ce este de facut in aceasta situatie, ei imi spun ca am platit doar ptr anii 2000-2001, si ca ar fi ramas de plata 2002,2003 si 2004, momentul in care am desfiintat acest pfa. Mentionez ca nu am primit de la ei nici o instiintare pana in ziua de azi, m-am regasit singur pe o lista a casei de asigurari de sanatate.

Va multumesc

Cu respect Sorin constantin
oricum daca scadenta era in 2005 in anul 2009 obligatia s-a prescris. Nu platiti nimic, demonstrati ceea ce ati spus si daca nu inteleg solicitati documente pentru intreruperea prescriptiei, poate scapati asa.
In 2008 au initiat procedura de executare silita, dovada ca sunt pe acea lista, deci prescriptia s-a intrerupt de atunci.
Prb este ca platesc acesti bani degeaba, in acea perioada am fost salariat si au fost virate toate contributiile, ma intreb daca e legal sa mai platesc inca o data ca pfa, cu toate ca am de la administratia financiara o adeverinta care dovedeste ca am activat ca instructor auto doar cat a fost autorizatia valabila, respectiv pana la 16.10.2001.
Acea lista de executati silit, fara sa fiu instiintat prin metode normale de comunicare, gen posta, (mie mi-au spus ca am schimbat domiciliul si trebuia sa vin sa le spun(stupoare), le-am replicat ca puteau merge (telefonic) la evidenta populatiei sa afle noua adresa, dar degeaba, tot incuiati sunt.
constantin.sorin a scris:

Acea lista de executati silit, fara sa fiu instiintat prin metode normale de comunicare, gen posta, (mie mi-au spus ca am schimbat domiciliul si trebuia sa vin sa le spun(stupoare), le-am replicat ca puteau merge (telefonic) la evidenta populatiei sa afle noua adresa, dar degeaba, tot incuiati sunt.


interventie moderator

Va rog sa nu mai scrieti mesaje consecutive.Accesati optiunea editare si completati ultimul mesaj postat de dvs. daca nu a mai postat alt user, intre timp.
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cass la pensionari pentru pfa aossic aossic Tatal meu este pensionar si are deschis un PFA ca instalator. Pensia pana acum un an era de 1000 RON, iar din 2009 este 1100 RON. Pe PFA castiga maxim 500 RON ... (vezi toată discuția)
Contributii la fd de sanatate Ileana Malureanu Ileana Malureanu Un PFA care si-a desfasurat activitatea in perioada 2004-iunie 2010, este obligat la plata contributiei la Casa de Asigurari de Sanatate in toata aceasta ... (vezi toată discuția)
Plata la cass pe anul 2012 primita in 2018 Lili Tudor Lili Tudor Am primit tiltu executoriu pentu plata Contributiei de asigurari sociale de sanatate ptr persoane fizice-Regularizari . Am sunat la ANAF si mi-au spus ca ... (vezi toată discuția)