Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract administrare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract administrare

Buna seara!

Sunt administratorul unei societati abia infintate. Problema mea, nu stiu cum este mai avantajos, din punct de vedere fiscal, angajarea mea cu carte de munca la societatea respectiva, pe functia de director general sau incheierea unui contract de administrare, am auzit ca ar fi mai avantajos, dar nu inteleg, este posibil, avand in vedere ca eu sunt persoana fizica...
Daca inchei un astfel de contract de administrare, avand in vedere ca sunt si unic asociat si administrator si nu sunt interesat pe moment sa fac angajari, cine si in baza carui act va desfasura atributiile de director general al societatii?

Va multumesc!
O.S.
Conform art.55 din CF, indemnizatia administratorilor este asimilata veniturilor din salarii si deci impozitata cu toate impozitele si contributiile veniturilor de natura salariala ( angajat si angajator).

Dupa parerea mea este mai avantajos dpv fiscal sa fiti angajatul firmei al carei asociat unic sunteti pe functia de director general ( de exemplu) sau oricare alta functie.
DEOARECE:
- daca nu aveti carte de munca ( = nu sunteti angajat) veti plati cota de 5,5% contributia la fondul de sanatate si la dividendele ridicate ca si asociat unic;
- chiar daca va faceti contract de administrare, venitul obtinut din acest contract este asimilat unui venit de natura salariala si impozitat ca atare ( vezi cum am scris si mai sus);
- si in situatia in care nu veti avea contract de munca si veti fi administrator fara a primi o indemnizatie tot veti plati cota de 5,5% la sanatate pentru dividendele ridicate ;

CONCLUZIE:
- venitul din contractul de administrare nu are o impozitare mai mica decat venitul din salarii cum gresit inteleg unii dintre noi;
- daca nu aveti venituri de natura salariala sau asimilate salariilor (conform art.257 din L95/2006) veti plati cass 5,5% la veniturile din dividende;
- daca nu aveti contract de munca si va faceti un contract cu casa de pensii la un venit agreat intre dvs. si casa de pensii, acesta va fi considerat venit de natura salariala si veti datora pentru el impozitul pe salariu (chiar daca nu ati ridicat niciodata acest venit) si contributii.

NOTA:
- faceti-va contract de munca la un salariu de subzistenta (rezistati un an) si in anul urmator ridicati-va dividendele din firma, dividende pentru care veti plati numai 16% la ridicarea lor.