Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Contestare aviz ANFP reorganizare institutii publice
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Contestare aviz ANFP reorganizare institutii publice

daca directorul unei institutii publice face o propunere de reorganizare dupa cum il taie capul, desfiintand servicii si compartimente importante fara logica si fara a exista un consens cu ceilalti salariati, cu restul personalului de conducere sau cu sindicatul, propunere pentru care si obtine "imediat" avizul anfp, ce mai poate face acum restul personalului care duce greul si a fost pus in fata faptului implinit? se mai poate contesta avizul anfp?
De la A la Z asta se urmareste, prin aproape orice lege sau initiativa legislativa, propunere legislativa sau declaratie publica politica etc din ultimul timp - dezbinare si asmutirea unora impotriva altora..."dezbina si condu" de parca suntem in antichitate (ei "parca"...chiar suntem...)...Prin unitate s-ar rezolva in regula si la timp toate litigiile de munca, pentru ca democratia inseamna puterea poporului (pentru cine a uitat de unde vine sensul originar)....rezolvare fara drept de apel din partea celor "pusi sa conduca"...de ce am pus in ghilimele ideea cu conducerea? ...este pentru ca multi nu au abilitati sau pregatire de conducere decat a autoturismului, nimic mai mult...sau nici macar a autoturismului (vezi situatia fostului Prefect de Cluj, stire de ultima ora cu ucidere din culpa..accident pe trecerea de pietoni...)...