Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Problema UPC
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Problema UPC

Buna seara.
Am o nelamurire legata de un abonament incheiat cu UPC Romania-Ploiesti.Totul a inceput in octombrie 2009,cand am incheiat acest contract,am platit pana in luna aprilie(anul curent)...dupa care am fost nevoit sa parasesc tara si nu am apucat sa fac suspendare de abonament sau sa reziliez contractul.Dupa luna aprilie s-au mai emis inca 3 facturi(in valoare totala de 240 lei).Odata intors in tara,am fost contactat de un operator al unei firme de recuperari de datorii,care m-a instiintat in legatura cu aceasta suma neplatita si m-a informat ca dosarul a fost inaintat biroului de credite.As dori sa stiu ce se poate intampla daca nu returnez suma restanta,ce taxa de reziliere mi s-ar percepe,ce s-ar intampla daca voi fi somat de catre tribunal.Mentionez ca am 20 de ani,nu am un loc de munca stabil,nu am absolut niciun bun trecut pe numele meu(unicii proprietari fiind parintii mei).
Astept un raspuns din partea dumneavoastra.
Va multumesc anticipat.
dat fiind ca din culpa dvs nu a fost suspendata prestarea serviciului, moral si legal este sa platiti.
firmele de recuperare au diverse metode de a solicita plata, puteti gasi informatii suplimentare pe forum.