Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale este permis?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

este permis?

Este permis sa cumpar diverse marfuri din Carrefour, Real si alte magazine de acest gen si sa revand in micul meu magazin? Am intrebat mai multi contabili si unii au spus da si altii nu. Daca nu este voie care este legea care interzice acest lucru?
Va multumesc
ema19, utilizator
ema19 a scris:

Este permis sa cumpar diverse marfuri din Carrefour, Real si alte magazine de acest gen si sa revand in micul meu magazin? Am intrebat mai multi contabili si unii au spus da si altii nu. Daca nu este voie care este legea care interzice acest lucru?Va multumesc

luati-va dupa contabilii aia care spun ca nu!
nu este voie:)

Legea nr. 12/1990 privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite, republicata 2009
Art. 1
Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:
g) cumpararea de marfuri sau produse in scop de revanzare, de la unitatile de desfacere cu amanuntul, de alimentatie publica, cantine, unitati de turism si alte unitati similare;
Art. 2
(1) Constituie contraventii faptele prevazute la art. 1 lit. a) - k) si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
f) faptele prevazute la lit. a), b), e), g), i), j) si k), in cazul in care au fost savarsite de persoane juridice, cu amenda de la 6.000 lei la 20.000 lei.
(3) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre functionarii din aparatul de specialitate al primarului, organele Garzii Financiare, organele controlului financiar si de personalul Politiei Romane, Jandarmeriei Romane si Politiei de Frontiera Romane.
ContSters123067, utilizator
Hahahahahahahaha....

Răspunsul lui gigelin este absolut neavenit.

NU există nicio restricţie în cazul dumneavoastră deoarece aveţi o societate comercială.

Restricţia din Legea 12/1990 se aplica doar speculanţilor-persoane fizice care vindeau la negru. Imediat a apărut Legea 31 a societăţilor comerciale, în 1991 a apărut noua Constituţie...
Este un text de lege caduc.

Hahahahaha... ce amuzant! Un text de lege fosilă comunistă este dezgropat....
Ca să vezi cât de puţin ştiu oamenii ce înseamnă economia de piaţă în zilele noastre, după 20 de ani de economie de piaţă !

Scuze, dar nu pot să mă stăpânesc! :D =D>
Cel mai amuzant text de lege de pe ziua de azi!
Gigeline, m-ai distrat!

(între noi fie vorba... am mai auzit gogoaşa asta de-alungul anilor... dar nimeni nu a fost atât de categoric ca gigelin)

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic
albertokurtyan a scris:

Hahahahahahahaha....

Răspunsul lui gigelin este absolut neavenit.

NU există nicio restricţie în cazul dumneavoastră deoarece aveţi o societate comercială.

Restricţia din Legea 12/1990 se aplica doar speculanţilor-persoane fizice care vindeau la negru. ...

Hahahahaha... ce amuzant!...Scuze, dar nu pot să mă stăpânesc! :D =D>
Cel mai amuzant text de lege de pe ziua de azi!
Gigeline, m-ai distrat!

(între noi fie vorba... am mai auzit gogoaşa asta de-alungul anilor... dar nimeni nu a fost atât de categoric ca gigelin)

Alberto Kurtyan

albertoooo, stapaneste-te:D

legea e in vigoare si se refera si la persoane juridice:))

LEGE Nr. 12 din 6 august 1990 *** Republicată
privind protejarea populaţiei împotriva unor activităţi comerciale ilicite
Text în vigoare începând cu data de 22 iulie 2007
ART. 1
Constituie activităţi comerciale ilicite şi atrag răspunderea contravenţională sau
penală, după caz, faţă de cei care le-au săvârşit, următoarele fapte:
a) efectuarea de acte sau fapte de comerţ de natura celor prevăzute în Codul
comercial sau în alte legi, fără îndeplinirea condiţiilor stabilite prin lege;
b) vânzarea ambulantă a oricăror mărfuri în alte locuri decât cele autorizate de
primării sau prefecturi;
c) condiţionarea vânzării unor mărfuri de cumpărarea altor mărfuri;
d) expunerea spre vânzare sau vânzarea de mărfuri sau orice alte produse fără
specificarea termenului de valabilitate ori cu termenul de valabilitate expirat;
e) efectuarea de acte sau fapte de comerţ cu bunuri a căror provenienţă nu este
dovedită, în condiţiile legii. Documentele de provenienţă vor însoţi mărfurile, indiferent
de locul în care acestea se află, pe timpul transportului, al depozitării sau al
comercializării. Prin documente de provenienţă se înţelege, după caz, factura fiscală,
factura, avizul de însoţire a mărfii, documentele vamale, factura externă sau orice alte
documente stabilite prin lege*).
f) nedeclararea de către agenţii economici la organele fiscale, înainte de aplicare, a
adaosurilor comerciale şi a celor de comision;
g) cumpărarea de mărfuri sau produse în scop de revânzare, de la unităţile de
desfacere cu amănuntul, de alimentaţie publică, cantine, unităţi de turism şi alte unităţi
similare;

h) omisiunea întocmirii şi afişării, în unitate, la locurile de desfacere sau servire, de
către agenţii economici a preţurilor şi tarifelor, a categoriei de calitate a produselor sau
serviciilor ori, acolo unde este cazul, a listei de preţuri şi tarife;
i) refuzul furnizorului de a încheia contractul pentru livrarea produselor necesare
consumului populaţiei, stabilite prin hotărâri ale Guvernului şi repartizate pe bază de
balanţă;
j) livrarea sau cumpărarea, fără repartiţie, a produselor prevăzute la lit. i), în
defavoarea titularilor de repartiţie;
k) neexpunerea la vânzare a mărfurilor existente, vânzarea preferenţială, refuzul
nejustificat al vânzării acestora sau al prestării de servicii cuprinse în obiectul de
activitate al agentului economic;
l) acumularea de mărfuri de pe piaţa internă în scopul creării unui deficit pe piaţă şi
revânzării lor ulterioare sau al suprimării concurenţei loiale;
m) depăşirea, de către agenţii economici cu capital majoritar de stat, a nivelurilor
maxime de preţuri de vânzare cu ridicata sau de tarife stabilite prin hotărâri ale
Guvernului;
n) depăşirea de către orice agent economic a adaosurilor maxime stabilite prin
hotărâri ale Guvernului, la formarea preţurilor de vânzare cu amănuntul, indiferent de
numărul verigilor prin care circulă mărfurile, cât şi depăşirea adaosurilor comerciale şi
celor de comision stabilite şi declarate de către agenţii economici la organele fiscale;
o) vânzarea cu lipsă la cântar sau măsurătoare;
p) falsificarea ori substituirea de mărfuri sau orice alte produse, precum şi expunerea
spre vânzare sau vânzarea de asemenea bunuri, cunoscând că sunt falsificate sau
substituite.

ART. 6
Mărfurile sau produsele care au servit sau au fost destinate să servească la
săvârşirea vreuneia dintre faptele prevăzute la art. 1 lit. a), b), d), e), g) şi j), dacă sunt
ale contravenientului sau ale agentului economic, precum şi sumele de bani şi lucrurile
dobândite prin săvârşirea contravenţiei se confiscă şi se valorifică în condiţiile legii,
contravaloarea lor făcându-se venit la bugetul administraţiei publice centrale.
Veniturile obţinute ilicit de persoanele fizice sau juridice din activităţile prevăzute la
art. 1, precum şi încasările în întregime din vânzarea mărfurilor a căror provenienţă nu
este dovedită se confiscă şi se fac venit la bugetul administraţiei publice centrale.

[ link extern ]

te-ai potolit?:)):)):))

ai tacut?:)):)):))

ContSters123067, utilizator
Intrebarea mea este urmatoarea:
O lege care a fost republicata in 2009 este in adevar o lege comunista ? Sau noi traim intr-o tara comunista ? Inca ? Si nu intr-o tara UE ?

Baza legala:
Legea 12/1990 (republicare)
privind protejarea populatiei împotriva unor activitati comerciale ilicite - Republicare (M.Of. 291 din 05-mai-2009)

suteual a scris:

Intrebarea mea este urmatoarea:
O lege care a fost republicata in 2009 este in adevar o lege comunista ? Sau noi traim intr-o tara comunista ? Inca ? Si nu intr-o tara UE ?

Baza legala:
Legea 12/1990 (republicare)
privind protejarea populatiei împotriva unor activitati comerciale ilicite - Republicare (M.Of. 291 din 05-mai-2009)

alberto lucreaza dupa ureche ("am mai auzit gogoaşa asta de-alungul anilor"), e un lautar... ce treaba sa aiba el cu "baze legale"?! :)):)):)) ...

dar are momente cand face si pe desteptu', mediteaza: "Ca să vezi cât de puţin ştiu oamenii ce înseamnă economia de piaţă în zilele noastre, după 20 de ani de economie de piaţă !" - cand se priveste in oglinda!:)):)):)) ... bravo alberto!:happy:

da' tot mai bine ii sta cu: "Hahahahahahahaha....", "Hahahahaha... ce amuzant!", "nu pot să mă stăpânesc!"- tot cand se priveste in oglinda!
bravo alberto, bravo baiatule, ramai asa!
:yes::thumbup:
ContSters123067, utilizator