avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... in ce condiitii pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

in ce condiitii pot beneficia de somaj?

buna seara,

am urmatoarea situatie, sunt in concediu fara plata de 9 luni, #-o caz in care firma la care sunt angajata nu a platit asig de somaj. as vrea sa stiu in ce conditii pot beneficia de somaj? sau daca pot beneficia de somaj? asta daca vor sa ma dea afara, se pare ca lor le convine sit asta:(,
si alta intrebare: daca eu nu mai sunt deacord sa stau in concediu fara plata, ei ma pot concedia?

multumesc
Cel mai recent răspuns: Andreea Z , utilizator 23:01, 30 August 2010
1. Nu se poate sa fiti in CFP decat la cererea dvs. Unitatea o poate face numai in conditiile CCMUNN pe anii 2007-2010:
Art.43...
(5) In cazul in care din motive obiective este necesara reducerea sau intreruperea temporara a activitatii, pentru maximum 15 zile pe an, cu obligativitatea reluarii ei, unitatea, cu acordul sindicatelor, poate acorda concediu fara plata.
2. Daca angajatorul stia ca nu are ce sa va dea de lucru atata timp trebuia sa va concedieze si puteati primi indemnizatie de somaj.
3. Sesizati urgent ITM.
4. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie indeplinite doua conditii:
- sa va inceteze contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile dvs.;
- sa aveti lucrate si cotizate la somaj 12 luni in ultimele 24 de luni.
5. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nu neaparat la acelasi angajator.
6. Sa nu semnati nici o cerere de incetare a CIM sau vreo demisie ca nu mai beneficiati de indemnizatie de somaj.
multumesc mult pt raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata mihaela_20o7 mihaela_20o7 durata legala a concediului fara plata,dat de angajator.Angajatu nesolicitand concediu fara plata.care sunt conditiile pe care trebuie sa le respecte ... (vezi toată discuția)
Pot fi data in concediu fara plata? dinuc61 dinuc61 Sunt angajata din data de 01.09.2008 cu contract pe perioada nedeterminata.Am varsta de 48 de ani, deci firma beneficiaza de conventiile respective.Am fost ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa cfp libra_y2005 libra_y2005 Se poate pleca in somaj , daca esti in concediu fara plata (cfp), doar prin simpla solicitare sau trebuie indeplinite alte formalitati? Ce se intampla daca ... (vezi toată discuția)