Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării garantia pt credit ipotecar
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

garantia pt credit ipotecar

dorim sa contractam un credit ipotecar [EDITAT], casa prevazuta a fi cumparata, a fost evaluata de evaluatorul bancii la valoarea de 69 700 euro. Pretul de cumparare este de 67500 euro, din care conform precontractului depus la banca am dat deja 13500euro , 20%. Banca ne-a refuzat creditul cerand sa marim valoarea garantiei ipotecare prin ipotecarea in favoarea lor a unui apartament de 4 camere aflat tot in posesia noastra. Deci creditul de 54000euro va fi garantata cu casa de 69700euro +apartamentul(in curs de evaluare). Mi se pare bataie de joc, ei de fapt pt. orice credit ipotecar cer 40-50% peste valoarea creditului.......deci practic daca nu ai inca un imobiliar este imposibil cumpararea altuia.......veniturile noastre dupa calculele lor acopera total plata ratelor....
Intrebarea:
- ceea ce ne pretind este considerat ca factor de risc pt eventuala scadere a preturilor imobiliare?
-este legala conditia lor?
-ce s-ar putea face ? va multumesc anticipat pikusz
trope_doi, utilizator
este legal si intr-adevar banca isi ia masuri ptr. eventuala scadere a preturilor imobilelor; in schimb este numai la latitudinea d-voastra daca acceptati sau nu, consultati si alte institutii bancare si luati decizia cea mai corecta ptr. d-voastra.
avocat Cristina Popescu