Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Privind declaratia de venit ce trebuie depusa la ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Privind declaratia de venit ce trebuie depusa la casele de asigurari de sanatate

Sunt din Constanta si am fost pana acum de 2 ori la casa de asigurari de sanatate a judetului Contanta sa depun declaratia de venit corespunzatoare lunii iulie si nu vor sa o primeasca. Mi se spune ca trebuia mai intai sa depun contributia aferenta ultimilor 5 ani calculata pe salariul minim si nu pe venitul pe care l-am realizat ca p.f.a.
Ma pot obliga sa platesc contributia retroactiv?
5,5x600=33 lunar.Suma e foarte posibil sa fie calculata corect.Sau e pe acolo pe undeva.Vei plati cel putin dublul contributiei.Cunosc cazuri care au platit sume mult, mult mai mari pe ultimii 5 ani.
Sa-ti dau un exemplu "babesc"desi nu are nici o legatura cu baza de calcul, caci depinde de mai multi factori, ia in calcul 1 milion pe luna.
Am platit si eu pentru 6 luni la care nu aveam continuitate pe cartea de munca, 6 milioane