Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... plata concediu
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

plata concediu

Am functionat ca profesor suplinitor in anu scolar 2008/2009 la o scoala.In noiembrie 2008 am nascut si am intrat in concediu de crestere copil. Pentru lunile sept, oct, noiemb mi s-a spus ca beneficiez de 6,5 zile concediu pentru fiecare luna lucrata si pentru care am depus o cerere in luna martie 2010 la scoala pentru a-mi fi platite. Raspunsul a fost ca am depus cererea prea tarziu nu pot primi banii pe acele zile.Cum trebuie sa procedez pentru a primi acesti bani
Eu stiu ca un profesor suplinitor are aceleasi drepturi ca un profesor titular.
Ceea ce relatati dvs. ma face sa cred ca un suplinitor este asimilat unui personal TESA.
Anul scolar incepe la 1 septembrie si se termina in 31 august. Un profesor are dreptul la 62 de zile de concediu de odihna. Or, 6,5 imultit cu 4 face 26!

Cred ca este bine sa relatati cazul I.Sc.J-ului si asteptati raspunsul lor.
Concediul de odihna neefectuat se compenseaza in bani.

Darie Tudor, utilizator
Drepturile banesti cuvenite pentru activitatea prestata se prescriu in termen de 3 ani de la data nasterii dreptului la actiune.Daca nu raspund favoprbail adresati-va instantei de judecata