Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plata concediu de odihna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plata concediu de odihna

O intrebare scurta:
O persoana, profesor suplinitor calificat , angajat pe perioada determinata care a intrat in concediu ingrijire copil pana la 2 ani in mai 2010, acum cu data de 1 sept 2011 incadrat ca profesor suplinitor calificat in anul scolar 2011/2012 poate sa solicite plata concediului de odihna aferent perioadei lucrate anterior nasterii copilului ? plata c odihna nu s-a facut in momentul acordarii conced pt ingrijire copil pana la 2 ani. trebuia platit atunci ??
Acuma se mai poate plati ??
Cum se procedeaza ??
Multumesc.
La momentul respectiv s-a facut incetarea contractului individual de munca. Eu cred ca v-au fost platite toate drepturile salariale ce vi se cuveneau, la incetarea contractului. Nu aveau voie sa va faca incetarea, fara calcularea la zi a drepturilor banesti.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Atentie, CIM nu a incetat ci doar a fost suspendat.
Ai dreptate @nairam...m-am exprimat gresit.
pe ultima luna lucrata mi s-au acordat drepturile salariale pe luna respectiva dar nu mi s-a acordat conc de odihna
mai pot recupera banii pentru c odihna pt perioada respectiva