avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1939 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reintoarcere in concediul de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reintoarcere in concediul de crestere copil

Buna ziua,

Am cateva nelamuriri legate de reintoarcerea in concediul pentru cresterea copilului. Concediul pentru cresterea copilului se termina in aprilie 2011, dar sotia s-a intors la locul de munca de 2 luni de zile. Firma are probleme financiare si a intrat in procedura de faliment.

1. Daca se intoarce in concediul pentru crestere copil cele 2 luni lucrate se iau in calcul referitor la media veniturilor pe ultimele 12 luni lucrate inainte de a intra in CIC ? Sau o sa fie acelasi dosar, ultimele 12 luni lucrate inainte de nasterea copilului ?

2. Daca o sa fie concediata de firma sau daca isi da demisia mai are dreptul de a intra in concediu de crestere copil?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: bogdan_sxv , utilizator 19:44, 1 Septembrie 2010
Sotia dvs se poate intoarce oricand in ccc pana impineste copilul varsta de 2 ani.
Se poate intoarce chiar daca a fost demisa sau si-a dat demisia?
Situatia este destul de complicata si nu stim cum sa procedam.
Sotia este pe lista de disponibilizari si nu stim cum sa procedam.
Sa intre in CCC sau sa astepte sa fie demisa?
Daca firma este declarata in faliment are dreptul la un salariu compensatoriu?
Orice sfat este binevenit.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot intrerupe cic gabitzu837 gabitzu837 in prezent sotia mea se afla in cic de 6 luni iar din anumite motive financiare am decis sa intru eu (sotul) in cic iar sotia sa reinceapa serviciul.sotia a ... (vezi toată discuția)
Cotizatie catre stat -indemnizatie crestere copil 2016 MF30 MF30 Buna ziua. Doresc sa ma lamuriti si pe mine intr-o situatie legata de cotizatia pentru concediul crestere copil. M-am intors din ccc in august 2016 si doresc ... (vezi toată discuția)
Concediul de cresterea copilului smith2008 smith2008 sotia mea e insarcinata in luna a opta. as dori sa stiu cum trebuie sa procedez in cazul in care ea vrea sa-si dea demisia de la primaria unde lucreaza, pentru ... (vezi toată discuția)