Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... legitima aparare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

legitima aparare

Daca cineva este in postura sa fie injunghiat si se apara iar agresorul cade cu capul de bordura si decedeaza este legitima aparare?sunt si martori care confirma
Tks
Nu legea constituie cea mai mare problema ci interpretarea acesteia in raport de probele de la dosar.
Pot exista situatii in care persoana sa se afle in legitima aparare si sa nu aiba probe in aparare...
Probe in acuzare insa pot exista...
Spre exemplu, agresiunea si urmele acesteia, iar in caz de omor...

avocat Claudiu Lascoschi