avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1985 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... legitima aparare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

legitima aparare

Daca cineva este in postura sa fie injunghiat si se apara iar agresorul cade cu capul de bordura si decedeaza este legitima aparare?sunt si martori care confirma
Tks
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:05, 1 Septembrie 2010
Nu legea constituie cea mai mare problema ci interpretarea acesteia in raport de probele de la dosar.
Pot exista situatii in care persoana sa se afle in legitima aparare si sa nu aiba probe in aparare...
Probe in acuzare insa pot exista...
Spre exemplu, agresiunea si urmele acesteia, iar in caz de omor...

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Speta legitima aparare StoianEdy StoianEdy Buna ziua, am si eu o nelamurire pe care sper sa o clarific cu ajutorul dumneavoastra. Speta: Ion il injura de mama pe Gheorghe. Gheorghe enervat la culme ... (vezi toată discuția)
Legitima aparare - necesitatea dovedirii cu martori Horatiu761 Horatiu761 Buna ziua, Vorbeam cu un cunoscut diverse lucruri si dintr-o vorba in alta mi-a spus ca in caz de legitima aparare ai nevoie de doi martori care sa-ti ... (vezi toată discuția)
Legitima aparare in noul cod penal marciuc marciuc care este diferenta in noul cod penal legitima aparare si prevederile legitimei aparari din codul in vigoare?va rog sa mi spuneti sau un link sau site unde ... (vezi toată discuția)