avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1441 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act vanzare cumparare cu clauza de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act vanzare cumparare cu clauza de intretinere

am facut cu matusa mea un act de v.c cu clauza de intretinere cu uzufruct viager in 2003, in 2007 matusa ma chemat in instanta pentru rezilierea contractului , pe mative ca nu am respectat clauza din contract ,matusa nu a avut nici o dovada ca nu as fi respectat clauza din contract.pana acum am gastigat in instanta de 2 ori si am ajuns la recurs. Inrebarea mea este, daca am sanse sa gastig si recursul? daca da , mai poate sa mai apeleze si in alta parte ?dansa ma ameninta ca merge si mai departe , ce poate sa mai faca in cazul asta? recursul este pe 15 septembrie 2010.va rog din tot sufletul sa-miraspundeti VA MULTUMESC





Cel mai recent răspuns: ContSters44758 , utilizator 20:57, 31 August 2010
Apel, dar daca sentinta e definitiva si irevocabila nu se mai poate face nimic.
Hotararea data de instanta de recurs mai poate fi atatcata cu revizuirea sau contestatia in anulare.Aceste cai de atac se introduc numai in anumite conditii si la instanta a carei hotarare se ataca.
Presupun ca actul incheiat este un CONTRACT DE INTRETINERE, unde, la foaia de sarcini, s-a notat dreptul de uzufruct viager in favoarea persoanei intretinute si NU este un contract de vanzare-cumparare...
Recomandabil incheierea unui contract de renta viagera si nu de intretinere, deoarece acesta din urma este usor atacabil...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act vanzare cumparare cu clauza de intretinere manea florentina manea florentina Buna ziua.Am un contarct v.c cu clauza de intretinere incheiat cu matusa mea din 2003. in clauza din contract scrie ca am urmatoarele obligati: sa-i cumpar ... (vezi toată discuția)
Contract v.c. cu lauza de intretinere cu uzufruct viager manea florentina manea florentina Buna ziua , am incheiat un contract v.c. cu clauza de intretinere si uzufruct viager in anul 2003 cu matusa mea , intre timp matusa sa razgandit si ne-a ... (vezi toată discuția)
Act vanzare cumparare cu clauza de intretinere si uzulfruct viager manea florentina manea florentina Buna ziua .Am incheiat un contract vanzare cumparare cu o batrana in urma cu 8 ani iar acum sunt in proces pentru reziliere contract v.c.Actiunea formulata de ... (vezi toată discuția)