Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... obligatie de intretinere intre soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

obligatie de intretinere intre soti

buna ziua. speta e urmatoarea. in romania x introduce actiune de divort impotriva lui y. y prin reconventioanal cere desfacerea castoriei si obligarea lui x la plata pensiei de intretinere pentru ea pentru motive medicale-boli aparute din cauza problemelor facut de x in timpul casatoriei. dar in alt stat european, y printr-o hotarare a tribunalului de acolo (unde x si y au convietuit o perioada) a primit din partea lui x pensie de intretinere pentru aceleasi motive. poate y sa mai ceara inca o data pensie de intretinere in dosarul de divort din romania, daca deja x plateste pensie pe baza unei hotarari din alt stat? poate y beneficia de 2 ori de pensie de intretinere? va multumesc
s-a solicitat recunoasterea hotararii straine? daca da, va fi recunoscuta de instantele romanesti, daca nu, procedati la acest lucru urgent; competenta materiala apartine tribunalului.
avocat Cristina Popescu
dar daca reusesc sa obtin recunoasterea pana la finalizarea dosarului de divort, x ar putea fi obligat la majorarea pensiei de intretinere acordata in acea tara, daca de exemplu y isi modifica actiunea? va multumesc d-na avocat.
nu cred ca veti reusi.
daca va divortati instanta va stabili si valoarea pensiei de intretinere.
cereti mai intai recunoasterea hotararii in instanta.