avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partajare bunuri-cedare cota 50% asupra unui teren
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partajare bunuri-cedare cota 50% asupra unui teren

Buna ziua, pe data de 26.05.2008 am divortat , in vederea incheierii partajarii bunurilor comune imobiliare a intervenit un contract de tranzactie, cu respectarea urma toarelor clauze: - eu sa cedez cota de 50% asuprat terenului , teren achizitionat in timpul casatoriei - iar fostul sot trebuia sa-mi plateasca suma de 10000ron intr-un termen de 1 luna.
tot in urma divortului copilul rezultat din casatorie mi-a fost incredintat , iar tatal lui sa-mi plateasca 125 ron pensie alimentara,
Intrebarile mele sunt :1 cui trebui sa ma adresez daca nici pana la aceasta data nu am primit nici un ban si 2 Cine poate verifica daca fostul sot munceste, deoarece am informati ca acesta sa angajat ca inginer ( la data divortului nu avea loc de munca), iar pensia alimentara nu mi-o trimite regulat?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:36, 2 Septembrie 2010
buna ziua.
puteti face plangere penala pentru savarsirea infractiunii de abandon de familie.
suma trebuie recuperata prin executare silita. ar trebui sa va grabiti , la anul se prescie, iar el va ramane cu terenul. mergeti cu hotararea la un executor judecatoresc de pe langa judecaoria unde s-a judecat partajul.
in privinta pensiei, puteti sa-i faceti plangere pt abandon, daca nu s-a platit consecutiv doua luni. daca nu are salariu, nu pateste nimic. poate fi executat silit si pt pensia restanta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara andreia23 andreia23 Am divortat in anul 2008,in sentinta de divort se stipuleaza faptul ca sotul meu trebuie sa plateasca o pensie alimentara in valoare de 150 de lei pt copilul ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara restanta S.Cristina S.Cristina Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema: In aprilie 2008 am inaintat cererea de divort, avand si doi copii minori. In Iunie 2009 s-a ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! sunt divorțată, iar tatăl copilului plătește ... Mimiionela Mimiionela Bună ziua! Sunt divorțată, iar tatăl copilului plătește pensia alimentară de când am divorțat, doar când vrea și ce sumă vrea,nu plătește ... (vezi toată discuția)