Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... gardul se prescrie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

gardul se prescrie?

am tot auzit ca un gard se prescrie in 2 ani. nu am gasit niciunde expres prevazut asa ceva despre impresmuiri. va rog sa ma ajutati cu un articol, daca este prevazut asa ceva. multumesc anticipat
Della, nu va judecam, doar incercam sa va axemplific cate probleme se pot pune.
Insistam sa stim situatia dvs. pentru ca, dupa cum ati ghicit deja, povestea cu termenul de 2 ani este o ... poveste.
Numai stiind exact ce vrea vecinul putem estima termenul in care se prescriu pretentiile lui (undeva intre 3 ani si niciodata).

Deci:
1. Cine a construit gardul?
2. Cand?
3. De ce?
4. Este pe un vechi amplasament al gradului anterior?
5. cum adica isi face singur legea?
6. Ce pretentii credeti ca ar putea ridica vecinul?
- ca i-ati luat din teren cand ati facut gardul?
- ca i-ati dat teren in plus?
- ca gardul are gauri si se vade prin el?
7. vechiul vecin - cel de cand s-a construit gardul - ce a avut de zis cu privire la grad?
8. de cand este proprietar noul vecin (daca este) si cum a ajuns proprietar?
9. terenurile intra care este gard sun intabulate / evidentiate / inscrise in cartea funciara?
10. ce inseamna "problema e ca n-are loc" cu referire la vecin? n-are pe unde sa treaca intre curtea dvs. si drum?
11. ce a construit vecinul folosind bucati din gardul dvs.?
12. acum care este situatia in teren?
nu am vrut sa expun problema pentru ca nu ma intereseaza o rezolvare pe forum a cauzei. stiam de articolele din civil legate de zidul comun. ma interesa strict termenul de 2 ani, indiferent de situatie, chiar daca nu are legatura cu problema mea. ma gandeam si eu ca nu exista, pentru ca nu am gasit decat pe forumuri despre acesta.multumesc pentru timpul acordat!
In functie de specificitatea lor, problemele se raporteaza la reglementari specifice diferite.
Daca pui o problema în termeni generali cum te poti astepta la o rezolvare speciala si pertinenta ?
repet,nu ma interesa o rezolvare