Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte munca

Acum 8-9 ani mi-am pierdut cartea de munca,mai bine zis am ratacit-o pe cand ma mutam.Atunci am declarat-o pierduta si mi-a fost facuta alta dar nu am mai fost pe unde lucrasem pana atunci(mai aveam vreo 7 ani pe ea),asa ca pe cea de acum mai am 9 ani.Problema este ca am gasit-o pe cea veche si nu stiu cum sa procedez,le pastrez pe ambele sau trebuie sa merg la ITM pentru a mi se trece toata vechimea doar pe una?Recent m-am angajat si nu stiu ce sa fac,sa duc ambele carti la firma sau doar una,caz in care cred ca as pierde sporul de vechime,cei de la firma luandu-se doar dupa vechimea din cartea pe care le-as duce-o.Cred ca m-am facut inteles si va rog mult sa-mi spuneti cum trebuie procedat.Multumesc!
Cred ca cel mai bine ar fi sa faceti un drum la ITM. Se intampla rar ceea ce ne spuneti dumeavoastra.
Nu la ITM, ci la Directia de Munca (actualmente Agentia Judeteana pentru Prestatii Sociale) .. unul din cele doua tipizate vor fi anulate de catre aceasta institutie.
Multumesc,dar in acest caz pierd vechime sau de pe cea anulata mi se trece pe cea ramasa?
Vechimea de munca inregistrata in carnetul de munca anulat va fi trecuta in celalalt carnet de munca .. asadar, nu veti pierde nimic .