Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna. Un sfat daca se poate cu o citatie.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna. Un sfat daca se poate cu o citatie.

A primit mama mea o citatie ea este plecata in italia inca nu am reusit sa vorbesc cu ea si cred ca si ea tot o sa trebuiasca sa consulte un avocat care acolo in italia nu prea este de acceia ma adresez cu intrebarea mea aici pe site.
E chemata in instanta, camera 18, completul nr.2 penal cu arestati, coruptiesp, in ziua de 15 Septembrie 2010, ora 8:30, in calitate de intimat, in proces cu ....... in calitate de petent pentru Fond - plangere impotriva rezolutiilor sau ordonantelor procurorului de netrimitere in judecata (art.278 ind.1 C.p.p.) " [ link extern ] * "
DOSARUL NR. 9616/182/2010 "
Acum intrebarea este ce e de facut ea nu poate sa vina din italia .. ma pot prezenta eu in locul ei ? iarasi de avocat nu tare vine vorba, se mentioneaza pe citatie ca:
Partea citata are dreptul la un aparator cu care sa se prezinte la termenul fixat.
In cazurile prevazute de art.171 alin.2 si 3 Cod Procedura Penala, apararea este obligatorie, iar in cazul in care partea nu isi alege aparator cu care sa se prezinte la termenul fixat, i se va desemna un aparator din oficiu.
si ca sa inteleg si eu anumite chesti ce e intimat (am inteles de pe forumuri ca poate fi ca martor)
Nu, ati inteles gresit, mama dvs nu are calitatea de martor.
Mama dvs. a fost cercetata intr-un dosar penal ca urmare a unei plangeri formulate de catre o persoana sau mai multe nu stiu pentru ca nu am dosarul in fata.
Solutia data de catre procuror si de procurorul ierarhic superior a fost aceea de netrimitere in judecata a mamei.
Prin urmare partea care a depus plangerea a formulat impotriva acestor solutii ( daca a urmat procedura in mod corect) plangere la instanta, pentru ca fireste doreste trimiterea in judecata a mamei, aceasta este calitatea mamei de intimat.
Opinia mea este aceea de a-i angaja un avocat care sa o apere pentru exista posibilitatea rasturnarii situatiei in defavoarea mamei, mai ales ca vad ca este vorba de o cauza de coruptie.
Cat despre a va prezenta dvs. in locul ei nici nu intra in discutie pentru ca nu aveti nici o calitate in acel dosar si ca urmare prezenta dvs. nu va fi luata in considerare.:sorry:
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Nu trebuie sa se prezinte neaparat. Judecata acestei plangeri (impotriva ordonantei procurorului de netrimitere in judecata) se face si cu neprezentarea partilor.
Ok multumesc deocamdata ... o zi buna.