Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inscriere imobil CF
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inscriere imobil CF

va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta cu cateva informatii: in urma cu un an s-a obtinut o sentinta definitiva si irevocabila intr-o actiune in constatare ce avea ca obiect o constructie si un teren. ca intimat - parintii ca reclamant- fiica. mentionez ca actiunea in constatarea privea un conctract de vanzare cumparare de mana cu martori, neautentificat la notar, facut intre cei mentionati: parintii-vanzatori, fiica-cumparator.
stie cineva ce demersuri trebuie sa urmeze fiica pentru a intra complet in legalitate ca proprietar ? mentionez :terenul are cadastru si e intabulat la cartea funciara insa imobilul apare in cadastru decat un nivel ( el avand doua). si nu e inscris la cartea funciara.
odata cu sentinta s-au emis si doua expertize: una asupra terenului si una asupra imobilului pentru a se stabili valoarea fiecaruia in parte cat si suprafetele aferente.
in baza sentintei fiica si-a trecut rolul fiscal pe numele ei (platind impozit atat la teren cat si la constructie - de altfel si parintii plateau la fel, constructia fiind facuta din 1990).
intrebarea e care e procedura pentru a se inscrie la cartea funciara cu casa si terenul ? pasii de urmat? acte necesare ?
va multumesc anticipat !
solicitati rectificarea inscrierii in cartea funciara pe baza sentintei si a expertizei administrate in cauza..