avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1149 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract comision
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract comision

Buna ziua tuturor,

Am o problema mai ... ciudata, cel putin pentru mine.

Exista vreo metoda de contabilizare a unui asa numit "Contract de comision"?

Mai exact, am pe cineva care se ocupa de design-ul unui site(joc online) si "neoficial" am stabilit sa primeasca un anumit procent din profitul inregistrat de acel site(fara amestecare in alte proiecte ale firmei).

Exista vreo metoda pentru a contabiliza acest procent de profit care va pleca catre el nefiind angajat?

Daca da, exista un contract "de comision" care sa fie valabil? Sau orice alta metoda de contabilizare?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Cu stima,
Lucian
Cel mai recent răspuns: Lucian_bz , utilizator 14:47, 9 Septembrie 2010
Multumesc din nou pentru raspuns.

In cazul unui contract de munca se poate specifica acel procent negociat?

Varianta propusa de dvs este sa il incadrez cu carte de munca la 1 ora(am impresia ca minim este 2 ore) si sa ii platesc comisionul sub forma de sporuri, pe care le specific in contractul de munca?

Multumesc frumos,

Cu stima,
Lucian

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de confidentialitate persoana fizica Lucian_bz Lucian_bz Buna ziua, Sunt administrator unic la o societate comerciala si am apelat la un programator pentru a face o aplicatie (joc online). Conceptul, ideea, ... (vezi toată discuția)
Modalitatea de plata a comisionului madalin patrascu madalin patrascu Sunt angajat la un magazin de mobila si deci lucrez in vanzari, patronul m-a rugat sa caut o metoda legala prin care sa ma poata plati.Va rog daca se poate ... (vezi toată discuția)
Contract de intermediere anca_diana anca_diana Se poate ca o persoana fizica sa intermedieze obtinerea unei sponsorizari pt un spectacol?Mie nu mi se pare ca ar trebui sa se autorizeze ca si impresar ... (vezi toată discuția)