Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract comision
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract comision

Buna ziua tuturor,

Am o problema mai ... ciudata, cel putin pentru mine.

Exista vreo metoda de contabilizare a unui asa numit "Contract de comision"?

Mai exact, am pe cineva care se ocupa de design-ul unui site(joc online) si "neoficial" am stabilit sa primeasca un anumit procent din profitul inregistrat de acel site(fara amestecare in alte proiecte ale firmei).

Exista vreo metoda pentru a contabiliza acest procent de profit care va pleca catre el nefiind angajat?

Daca da, exista un contract "de comision" care sa fie valabil? Sau orice alta metoda de contabilizare?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Cu stima,
Lucian
Multumesc din nou pentru raspuns.

In cazul unui contract de munca se poate specifica acel procent negociat?

Varianta propusa de dvs este sa il incadrez cu carte de munca la 1 ora(am impresia ca minim este 2 ore) si sa ii platesc comisionul sub forma de sporuri, pe care le specific in contractul de munca?

Multumesc frumos,

Cu stima,
Lucian