avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare persoane handicap grav
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare persoane handicap grav

Buna

Am o nelamurire sunt o persoana handicap grav cu asistent personal.
Intrebarea mea este: daca ma pot angaja la o firma

astept parerile voaste

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:40, 5 Septembrie 2010
Aveti tot dreptul sa va angajati.
Legea 448/2006 este foarte clara in acest sens:
ART. 3
Protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap au la baza urmatoarele principii
....
d) egalitatea de tratament in ceea ce priveste incadrarea in munca si ocuparea fortei de munca
ART. 59
Persoanele cu handicap au urmatoarele obligatii
....
d) sa depuna diligente pentru incadrarea in munca, in conditiile legii, in raport cu pregatirea, posibilitatile fizice si psihice, pe baza recomandarilor comisiei cu competenta in domeniu
ART. 77
(1) Persoanele cu handicap au dreptul de a munci si de a realiza venituri in conformitate cu prevederile legislatiei muncii, precum si cu dispozitiile speciale din prezenta lege

In aceasta lege sunt stipulate toate drepturile dvs inclusiv dreptul de a munci.

Din pacate cea mai mare bariera de trecut este prejudecata semenilor nostri.
Daca reusiti sa va angajati beneficiati de scutire la plata impozitului pe salar.
Va urez bafta =D>

P.S. Am un coleg de munca exact in situatia dvs (handicap grav cu asistent personal), deci SE POATE .......
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Septembrie 2010
mihai_u, utilizator
1. Verdictul il da medicul de medicina muncii care deserveste unitatea unde doriti sa va angajati.
2. El semneaza fisa de aptitudine care spune daca sunteti apt pentru postul respectiv.
3. Ma gandesc ce va face insotitorul dvs. cat veti fi la serviciu (isi cam pierde painea).
4. S-ar putea sa nu mai aveti nevoie de insotitor.
Stimate domnule Valeriu Tudor,

Sunt de acord cu primele 2 afirmatii, in schimb presupunerile de la punctele 3 si 4 ar trebui analizate prin prisma faptului ca insotitorul isi desfasoara activitatea in baza unui CIM de 8 ore/zi (chiar daca de obicei insotitorul este o ruda apropiata acesta nu sta 24 h din 24 langa persoana cu dizabiltati).
Prin urmare daca persoana cu dizabilitati are nevoie de insotitor intr-o anumita perioada a zilei diferita de perioada cand se afla la lucru nu e nici o problema.


Cu stima,
Uscat Mihai
Valeriu, in conditiile in care se incheie un contract cu munca la domiciliu atunci si asistentul personal va avea de munca.
1. Aveti dreptate amandoi! Gandeam si eu si am scris ce gandeam.
2. Apreciez, sincer, ce vrea sa faca @levente88!

Alte discuții în legătură

O persoana incadrata in grad de handicap grav cu asistent personal poate sa lucreze? anda700 anda700 O persoana cu gradul de handicap I, ( grav),cu asistent personal are dreptul de a munci ? Se stie ca sunt persoane cu handicap grav care au dreptul la ... (vezi toată discuția)
Drept de munca in caz de indemnizatie handicap grav? Adriana2020 Adriana2020 Buna ziua, In urma unei evaluari a comisei de Handicap tatal meu a primit gradul Grav, cu insotitor/aistent personal insa a optat ptr. suma de banii si nu ... (vezi toată discuția)
Persoana cu handicap grav, doresc semnare contract de munca. rcristea67 rcristea67 Buna ziua, Sunt o persoana cu handicap grav, am o pensie de invaliditate, indemnizatie de insotitor si mai primesc si indemnizatea de incadrare in grad de ... (vezi toată discuția)