Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul de propietate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul de propietate

Buna ziua.Eu si sotul am construit o locuinta impreuna,am cumparat,o masina,teren,dar toate sunt pe numele lui deoarece am fost in concubinaj 4 ani,dupa aceie cand s-a(vazut realizat) am bagat actele de casatorie,el a mai fost casatorit si are un copil.Daca noi facem un copil care ii sunt drepturile lui pe viitor? Baiatul sotului din prima casatorie are aceleasi drepturi ca si al nostru? Ce ar trebui sa fac in continuare ca sa figurez si eu pe actul de propietate ,bineinteles cu acordul lui ,unde trebuie sa merg la primarie sau la un notar? Mentionez ca locuim la tara. Va multumesc.
Buna seara !
Daca faceti un copil , acesta va veni alaturi de ceilalti mostenitori la succesiune , in masura in care vor exista bunuri dupa decesul acestuia .... pe cale de consecinta toti copiii acestuia au drepturi egale .....
Se poate face act de donatie (sotul va doneaza jumatate din bunuri) la notariat , insa donatia poate fi revocata ulterior ....
Nu are nicio relevanta domiciliul .....
baiatul dansului are exact acelasi procent la mostenire ca si copilul pe care il aveti impreuna cu sotul.