avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contributie CAS PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contributie CAS PFA

Am inteles, coform art.2 din normele de aplicare a OUG 58, ca daca platesc "din mana" pensie privata, in cazul meu la fondul privat Allianz, nu mai datorez pentru veniturile din activitatea profesionala de pe PFA contibutie la CNPAS.
E adevarat ? Sau am interpretat eu gresit ca neprofesionist ?
Cazul meu: medic angajat cu norma intreaga la spital, cabinet medical individual (PFA), platesc si pensie privata lunar si voluntar.
Ultima modificare: Duminică, 5 Septembrie 2010
metes_calin, utilizator
Cel mai recent răspuns: metes_calin , utilizator 23:22, 5 Septembrie 2010
Art. 2. — Persoanelor asigurate în alte sisteme, neintegrate
sistemului public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale,
precum și persoanelor care au calitatea de pensionari ai
sistemului public de pensii nu le sunt aplicabile prevederile
art. III din ordonanța de urgență.
Din "alte sisteme neintegrate sistemului public de pensii" si alte discutii de pe forum am inteles ca ar fi vorba de sistemele speciale de pensii pe care le au avocatii, politistii si militarii.
Nu e vorba de pilonul III sau ce pilon a mai fi...
[ link extern ]

Sisteme de pensii neintegrate sistemului public
Legea nr.179/2004 privind pensiile de stat şi alte drepturi de asigurări sociale ale poliţiştilor cu modificările şi completările ulterioare
Legea nr.164/2001 privind pensiile militare de stat, republicată
OUG nr.221/2000 privind pensiile şi alte drepturi de asigurări sociale ale avocaţilor
Multumesc Popu7, m-am lamurit. Alerg sa depun declaratiile. Sunteti un profesionist excelent, succes !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt obligat la plata cas, cass si somaj daca am pensie privata? Ruben Ruben Art.2 din Normele Metodologice de aplicare a prevederilor art. III din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.58/2010 pentru modificarea si completarea Legii ... (vezi toată discuția)
Pfa si cas, contributie pensii si somaj BIONPI cabinet de proprietate industriala 1999 BIONPI cabinet de proprietate industriala 1999 Sunt PFA conform un ei legi speciale, dar sunt si pensionar. Ca pensionar platesc Contributia pt. Sanatate si impozit. Intreb daca in cazul meu, conform ... (vezi toată discuția)
Exceptare plata contributii pfa SSFF SSFF Buna ziua, In Norma metodologica din 02/08/2010 publicata in M.O. 542/2010 de aplicare a art. III din O.U.G. nr. 58/2010, la Art. 2 se prevede: ... (vezi toată discuția)