Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

daca eu vreau sa divortez si repectiva sotie este plecata in italia care sunt procedurile de divort
Procedura este cea obisnuita in sensul ca aceasta va trebui citata la resedinta din Italia.
Daca nu aveti copii este mai simplu pentru ca nu va fi nevoie de ancheta sociala si aceasta isi poate angaja la randu-i un avocat care sa o reprezinta , iar procedura poate fi facuta la adresa cabinetului acestuia.
Daca aveti mai mult de un an de la data incheierii casatoriei si nu aveti copii minori puteti incheia casatoria prin acord, ea fiind reprezentata de un avocat procurator, Aceeasi situatie si in cazul desfacerii casatoriei din culpa comuna..sunt deci variante, acum depinde in care va aflati dintre ele.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
la fel ca cele daca ar fi in tara.totul e sa o citati la ultimul domiciliu comun.