Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca

Sunt angajata de 6 luni la o firma pe baza unui contract individual de munca, care este inregistrat la ITM, insa nu mi s-a facut carte de munca, deoarece administratoarea nu s-a sinchisist. Este obligata sa imi faca carte de munca? Daca da, in ce interval de la angajarea mea?
De asemenea, in aceste conditii, doresc sa-mi dau demisia. Ce acte trebuie firma sa-mi elibereze la plecare, tinand cont ca nu am carte de munca, deci nimic prin care sa demonstrez ca am o vechime de x-luni. Va multumesc anticipat.:">
rosetraverse, utilizator
bun,deci asta inseamna ca administratoarea TREBUIA sa imi faca carte de munca? adica era obligata? repet:daca DA, la cat timp dupa angajare?
Potrivit actualelor reglementari, carnetul de munca se intocmeste in termen de cel mult 30 de zile de la incadrarea in munca.
Dar in lipsa unor tipizate pe piata , durata intocmirii carnetului de munca depaseste cu mult acest termen.