Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi asupra unui teren primit prin donatie de sot
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi asupra unui teren primit prin donatie de sot

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva informatii.:) Sunt casatorita din 1999. In 2005 socrii i-au donat sotului meu un teren intravilan, pe care ne-am construit o casa. As vrea sa stiu ce drepturi am eu daca apare trecut doar sotul meu in actul de donatie, in proiectul casei, in extrasul de carte funciara! Ce drepturi au copii?
Va multumesc!
Bunurile dobandite de catre unul dintre soti prin mostenire sau donatie reprezinta bunuri proprii,poate dispune de acestea -vanzare,etc-.Copiii au dreptul la mostenire doar in cazul decesului sotului caruia i-au fost donate bunurile-sotul dvs.in speta.

andymaurul
andymaurul, utilizator
Terenul dobandit prin donatie ( daca nu exista o stipulatie contrara ) este bun propriu al sotului dumneavoastra, asa cum aminteste art . 31 din Codul familiei.
Dumneavoastra exercitati doar un drept de superficie asupra acestuia ( o simpla detentie precara , ce va confera posesia si folosinta asupra bunului imobil )
Casa edificata in timpul casatoriei face parte din comunitatea matrimoniala de bunuri.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
daca, fereasca d-zeu, sotul va deceda, dv veti avea 1/4, iar copiii, impreuna, restul de 3/4.
FLORIN RADU, Avocat
cat timp sotul este in viata -dvs nu aveti decat un drept de superficie asupra terenului, in cazul in care figurati ca si proprietara a casei;- copii nu au nici un drept;
- in caz de deces, la teren o sa veniti dvs si copiii, in cote de 1/4 si respectiv 3/4, indiferent de nr copiilor
Discutie lunga. D-voastra nu aveti nici un drept de proprietate asupra terenului, insa aveti un drept de superficie, adica un drept de folosinta asupra terenului aferent constructiei. Cat priveste constructia, aceasta este un bun comun al sotilor, deci in principiu, in cazul unui divort, cotele vor fi de 1/2.
Copiii au drept de mostenire de pe urma parintilor doar dupa moartea unuia dintre ei, atunci fiind momentul in care se va deschide succesiunea.