Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune ieșirea din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune ieșirea din indiviziune

O succesiune mai complicata, dar sa vedem cum pot explica.
Dosar deschis de părinte "Evacuare".
În proces-ul de evacuare unul din frati a câștigat în favoarea lui următoarele :
"Constată ca parții au dobândit dreptul superficie format din dreptul de proprietate asupra construcțiilor c1, c2, c6,, respectiv dreptul de folosință asupra terenului aferent construcțiilor menționate.
Respinge capetele de cerere formulate de parati, având ca obiect "pretenții", respectiv drept de retenție "
Data 18.12.2014
Totul sa împărțit cum a decis instanta. În 2018 părintele a decedat. Menționez ca terenul era proprietate doar a lui, moștenire. Doar construcțiile sunt ale lui și sotiei.
În urma a rămas soția, și doi copii. Unul din iei a câștigat în dosarul de evacuare ce am scris mai sus.
Întrebarea este? Știu ca dreptul sotiei este 1/2 din anexe și 1/din teren. Celalalt 1/2 din anexe se împart la cei 2 copii și 1/3 din teren. Întrebarea foarte importanta era.: terenul cum se împarte dacă unul din frati are din 878 m2 în folosita 456m2? Câștigați sub "drept de superficie".
Acest drept se anulează odată cu decesul părintelui și se împarte terenul la moștenitorii rămași? Cine are plăcerea sa îmi de un mail sa trimit pozele cu schiță și deciziile pt un sfat în acest proces.
Mulțumesc!

Buna seara,
Cotele sunt:
Bunuri proprii ale defunctului se impart astfel:
- sotie 1/4
- copiii impart in parti egale 3/4
Bunuri dobandite impreuna in perioada casatoriei:
- sotie 5/8 DIN INTREG (din toate bunurile dobandite in timpul casatoriei)
- copiii impart 3/8 din intreg.
Cu privire la asa zisele cote si la teren e greu sa va raspund.
Daca terenul este doar in folosinta nu-i proprietate.
Daca acele constructii sunt bunuri proprii sau comune, nu am inteles dar se impart conform cotelor de mai sus.
Consultati un avocat caruia sa-i prezentati actele.
Daca va intelegeti civilizat dezbateti succesiunea la notar, daca nu, mergeti in instanta.
O explicație mai simplificată. Pe terenul decedatului instanta ia dat unui fiu drept de proprietate al unor clădiri și drept de folosință a terenului de sub clădiri. Proprietarul a decedat.,dreptul de folosință se anulează în acest caz? Asta era întrebarea mai simpla din partea mea. Îmi cer scuze!

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Cotele sunt:
Bunuri proprii ale defunctului se impart astfel:
- sotie 1/4
- copiii impart in parti egale 3/4
Bunuri dobandite impreuna in perioada casatoriei:
- sotie 5/8 DIN INTREG (din toate bunurile dobandite in timpul casatoriei)
- copiii impart 3/8 din intreg.
Cu privire la asa zisele cote si la teren e greu sa va raspund.
Daca terenul este doar in folosinta nu-i proprietate.
Daca acele constructii sunt bunuri proprii sau comune, nu am inteles dar se impart conform cotelor de mai sus.
Consultati un avocat caruia sa-i prezentati actele.
Daca va intelegeti civilizat dezbateti succesiunea la notar, daca nu, mergeti in instanta.

Buna seara,
NU, dreptul de superficie este pe perioada existentei imobilelor.
Tot ce avea omul- parte din bunuri comune si bunuri proprii intra in masa succesorala si se impart - sotia 1/4 si copiii impart egal, 3/4.
Intra la succesiune jumatate din constructii si terenul tot ca era bunul lui propriu.
Deci la teren, unde aveti dvs neclaritati, 878, ia sotia supravietuitoare 1/4 220, si copiii cate 329.
Asta nu afecteaza dreptul de folosinta pe care deja un fiu l-a castigat.
Pt bucatia d eteren pe care o foloseste fiul, se schimba proprietarii, dar el va folosi in continuare acea bucata.

Știu ca dreptul sotiei este 1/2 din anexe și 1/din teren. Celalalt 1/2 din anexe se împart la cei 2 copii și 1/3 din teren.

Nici aici nu prea stiti bine.
gi-jane2, moderator
Mulțumesc mult pt răspuns. Felicitări și pt calcule. Mai precis de atât nu se putea. Mulțumesc tuturor pt implicare.

gi-jane2 a scris:

Tot ce avea omul- parte din bunuri comune si bunuri proprii intra in masa succesorala si se impart - sotia 1/4 si copiii impart egal, 3/4.
Intra la succesiune jumatate din constructii si terenul tot ca era bunul lui propriu.
Deci la teren, unde aveti dvs neclaritati, 878, ia sotia supravietuitoare 1/4 220, si copiii cate 329.
Asta nu afecteaza dreptul de folosinta pe care deja un fiu l-a castigat.
Pt bucatia d eteren pe care o foloseste fiul, se schimba proprietarii, dar el va folosi in continuare acea bucata.

Știu ca dreptul sotiei este 1/2 din anexe și 1/din teren. Celalalt 1/2 din anexe se împart la cei 2 copii și 1/3 din teren.

Nici aici nu prea stiti bine.