Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sechestru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sechestru

Se poate pune sechestru obligatoriu asupra unui inmobil fara o sentinta definitiva si irevocabila ?
sechestru asigurator da, cu plata unei cautiuni
- sechestru asigurator- se dispune fara citarea partilor, daca sunt indeplinite cond prev. de art. 591 c.p.c., prin incheiere executorie supusa recursului in termen de 5 zile de la comunicare
- sechestrul judiciar - se dispune cu citarea partilor, daca sunt indeplinite conditiile prevazute de art. 598-599 cod pr. civ., prin incheiere supusa recursului in termen de 5 zile de la pronuntare.
avocat Cristina Popescu