Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sechestrul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sechestrul

se poate pune sechestru pe un apartament cu uzufruct viager,si in ce conditii?
Dati mai multe detalii asupra spetei pentru a nu bate campii...
Sechestrul poate fi instituit si intr-un proces penal si intr-unul civil.
Sechestrul asigurator poate fi solicitat in cazurile expres si limitativ prevazute de art. 591 C.pr.civ.
Sechestrul judiciar poate fi solicitat in cazurile expres si limitativ prevazute de art. 598, 599 C.pr.civ.
Uzufructul viager este doar dreptul de folosinta al imobilului, nu confera uzufructuarului un drept de proprietate, astfel ca si un bun imobil afectat de o sarcina poate fi obiectul unui sechestru. ;)
Corina Capotã, Avocat