Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj?

Dupa ce am fost angajata la o firma 5ani ,am plecat la o alta firma,unde am avut contract de munca pe perioada determinata.In aceste conditii beneficiez de indemnizatie de somaj?Conteaza perioada contractului de munca?
1. Incetarea CIM pe perioada determinata se face de drept la data expirarii perioadei contractate (art.56j din Codul muncii).
2. Puteti beneficia de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24 de luni ati avut 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
3. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.