Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cumulare venituri cu pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cumulare venituri cu pensie anticipata partiala

Am obţinut Decizia privind acordarea pensiei anticipate parţiala în care este specificat faptul că ,, pensia anticipată parţială se suspendă pe perioada în care se realizează venituri în calitate de persoană angajată cu contract individul de muncă, funcţionar public, membru cooperator dintr-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti, din desfăşurarea unei activităţi în funcţie electivă sau ca urmare a numirii în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti pe durata mandat”.
Întrebare: Pot sa desfăşor activităţi liberale respectiv BIROU INDIVIDUAL DE ARHITECTURÃ şi să cumulez câştigurile realizate cu pensia anticipată parţială?

Persoanele autorizate sa desfasoare activitati independente pot sa cumuleze veniturile realizate cu pensie anticipata sau pensie anticipata partiala.