Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intoarcerea la munca dupa CIC 2 ANI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intoarcerea la munca dupa CIC 2 ANI

Buna seara
Am o nelamurire si va rog daca se poate sa ma lamuriti.
Daca dupa cei 2 ani te intorci la munca si angajatorul iti spune ca ti s-a defiintat postul, ce este de facut in situatia asta
Va mutumesc
daca doriti puteti contesta decizia de concediere.
nu puteti fii concediata pentru motive de necorespundere profesionala pentru 6 luni de la reintoarcere.
Va multumesc:D
Trebuia sa va aduca la cunostiinta faptul ca postul dvs a fost desfiintat .
In termen de 30 de zile de la data primirii deciziei de concediere va puteti adresa Tribunalului in a carei circumscriptie teritoriala aveti domiciliu. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.
Inca o intrebare
. Primesc preavizul dar decizia o trimite cand deja expira cele 30 zile . Cand primesc preaviz am vreo posibilitate sa solicit sau sa primesc decizia mai devreme , ma ajuta vreo lege .Ca am auzit un caz de curand la noi in firma a primit decizia tarziu si deja era nul totul
Va multumesc mult,
Decizia a primit-o prin posta normal ,fara mandat
ContSters166483, utilizator
1. Termenul de contestare a deciziei este de 30 de zile de la data cand ati luat la cunostinta de acesta decizie.
2. Este vorba de data cand ati semnat de primirea ei sau data cand ati primit-o prin posta.
3. Daca semnati de primirea ei sa puneti si data pe exemplarul care ramane la angajator si pe cel care ramane la dvs.