Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... necomunicare decizie concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

necomunicare decizie concediere

Mi s-a dat preaviz pentru desfiintarea postului ( de fapt a fost solutia gasita de catre societate de a scapa de un angajat incomod), preavizul a expirat pe data de 17 aprilie, insa nici acum nu mi s-a comunicat decizia de concediere. Ce pot face, pentru ca doresc sa contest decizia de concediere in instanta? Care sunt pasii pe care trebuie sa-i parcurg? Constituie motiv de nulitate a deciziei necomunicarea acesteia?
1. Ati luat legatura cu angajatorul? El ce zice?
2. Decizia o puteti contesta in 30 de zile de la comunicare. Cand o primiti semnati si puneti data de primire si de la acesta data decurg cele 30 de zile.
3. Incercati si la ITM. Poate decizia a fost inregistrata acolo si nu v-a fost comunicata dvs.
4. ITM trebuie sa va rezolve problema. Este de competenta lor.
5. Pana nu primiti decizia nu aveti ce contesta.
6. Pastrati instiintarea de preaviz care este singurul document pe care il aveti deocamdata.
Decizia de concediere se contesta in intanta in termen de 30 de zile de la data comunicarii acesteia.
Fie va adresati ITM-ului pentru a vedea daca angajatorul a depus decizia de concediere, fie deschideti o actiune in intanta avand ca obiect obligarea angajatorului de a va inamana un exemplar de pe decizia de concediere.