Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit venit din salarii persoane handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit venit din salarii persoane handicap

persoanele cu handicap grav sau accentuat sunt scutite de impozit pe veniturile salariale numai la functia de baza ?
va multumesc!
Da, numai la functia de baza.
Alin.(4) art.55 din Codul fiscal, asa cum a fost modificat prin Legea nr. 76 din 06.05.2010 prevede la lit.k indice 1 ca "Nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile in intelesul impozitului pe venit veniturile din salarii realizate de catre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat" , renuntandu-se la sintagma la functia de baza , asa cum era reglementat anterior in Codul fiscal prin modificarea adusa prin Legea nr.343 din 17.07.2006.
Ca atare, parerea mea este ca nu se impoziteaza veniturile din salarii realizate de catre persoanele cu handicap grav sau accentuat, atat la functia de baza, cat si cele realizate in baza oricator alte contracte individuale de munca incheiate.