Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul medical se impoziteaza?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul medical se impoziteaza?

Buna ziua,
concediul medical se impoziteaza in cazul in care exista un certificat de handicap de grad accentuat in baza caruia se plateste si o indemnizatie de handicap

pot sa va rog sa-mi spuneti si temeiul legal
Angajatii care au handicap grav sau accentuat nu platesc impozit pe salarii.

Codul fiscal:
ART. 55
(4) Urmãtoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
k^1) veniturile din salarii realizate de cãtre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;

Lit. k^1) a alin. (4) al art. 55 a fost modificatã de LEGEA nr. 76 / 6 mai 2010, publicatã în MO nr. 307/2010.
ana-cer, moderator
Este vorba despre concediu medical si nicidecum despre venitul din salariu ... Potrivit Codului fiscal , sunt considerate venituri din salarii si indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă.
in acest caz nu se impoziteaza
multumesc frumos de raspunsuri, eu retineam ceva din continutul art 42 CF dar m-ati ajutat fff mult

multumesc