avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul medical se impoziteaza?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul medical se impoziteaza?

Buna ziua,
concediul medical se impoziteaza in cazul in care exista un certificat de handicap de grad accentuat in baza caruia se plateste si o indemnizatie de handicap

pot sa va rog sa-mi spuneti si temeiul legal
Cel mai recent răspuns: Alina Tabara , Consilier juridic 13:44, 24 Mai 2012
Angajatii care au handicap grav sau accentuat nu platesc impozit pe salarii.

Codul fiscal:
ART. 55
(4) Urmãtoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
k^1) veniturile din salarii realizate de cãtre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;


Lit. k^1) a alin. (4) al art. 55 a fost modificatã de LEGEA nr. 76 / 6 mai 2010, publicatã în MO nr. 307/2010.
Ultima modificare: Luni, 21 Mai 2012
ana-cer, moderator
Este vorba despre concediu medical si nicidecum despre venitul din salariu ... Potrivit Codului fiscal , sunt considerate venituri din salarii si indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă.
in acest caz nu se impoziteaza
multumesc frumos de raspunsuri, eu retineam ceva din continutul art 42 CF dar m-ati ajutat fff mult


multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitare pe venitul salarial la persoana cu handicap grav? DOINA NITA DOINA NITA Buna seara, Problema mea este urmatoarea: avem un salariat cu handicap grav, care a prezentat o decizie in acest sens, emisa de Comisia de Evaluare a ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit salarii bordas bordas Am o profesoara care detine un certificat cu grad de handicap .Dupa legea 448/2006 are niste facilitati printre care si scutirea pe impozit pe salar.Dar am ... (vezi toată discuția)
Impozit salarii pentru pers cu handicap grav sau accentuat Cocoara Beatrice Cocoara Beatrice Buna seara Tocmai am citit codul fiscal 2013 si veniturile salariale ale pers cu handicap grav sau accentuat se impoziteza din 2013.Art 55 alin 4 k1 s-a ... (vezi toată discuția)