avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare pe venitul salarial la persoana cu handicap ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare pe venitul salarial la persoana cu handicap grav?

Buna seara,
Problema mea este urmatoarea: avem un salariat cu handicap grav, care a prezentat o decizie in acest sens, emisa de Comisia de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap, in baza Legii nr.448/2006.
Trebuie ca la calculului salarial sa se aplice sau nu impozitul pe salariu.
Astfel, daca in Codul Fiscal art.55,alin (4), lit.k1), se precizeaza ca nu se impoziteaza veniturile din salarii realizate de catre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, in Legea nr. 448/06.12.2006-privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, actualizata sectiunea 7, art.26, lit.a), unde se prevede acelasi lucru, a fost abrogata iar in acest caz ma intreb daca se va aplica impozit sau nu asupra veniturilor salariale ale persoanei in cauza.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: DOINA NITA , utilizator 09:39, 23 Noiembrie 2011
"k^1) veniturile din salarii realizate de cãtre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;"

Lit. k^1) a alin. (4) al art. 55 a fost modificatã de pct. 3 al art. I din Legea nr. 76/ mai 2010 si este in vigoare deci trebuie aplicata.

Pe site-ul www.anph.ro este data urmatoarea precizare:

Potrivit articolului unic din Legea nr.22/2010, după articolul 70 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 927 din 23 decembrie 2003, cu modificările şi completările ulterioare, se introduce un nou articol, articolul 70^1, având următorul cuprins: "Art. 70^1. - Prevederile referitoare la reţinerea impozitului pe venitul din pensii nu se aplică venitului din pensii realizat de persoanele cu handicap grav sau accentuat."

Deci, nu se retine impozit.
Scuze pentru informarea eronata referitor la Legea nr. 22/2010.

Art. 70^1 a fost eliminat prin abrogarea LEGII nr. 22 din 2 martie 2010 de cãtre art. III din LEGEA nr. 76 din 6 mai 2010, publicatã în MONITORUL OFICIAL nr. 307 din 11 mai 2010.

Este in vigoare lit. k^1 alin.(4) art. 55 din Codul fiscal.

P.S. Cand oare se vor face legi mai clare si cu mai putine modificari?
Asa este, cred ca toata lumea se intreaba asta...
Multumesc mult pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire impozit salariu mirela teodora mirela teodora Spuneti-mi, va rog, daca persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de scutire de impozit pe veniturile asimilate salariilor?Daca da, care este ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit grad handicap accentuat floribell floribell Am un angajat C.Medical cod 14 cu scutire Cerfificat de incadrare grad handicap accentuat. In L.571/2003 Art.55 K^1) persoana beneficiaza de scutire la plata ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit salarii bordas bordas Am o profesoara care detine un certificat cu grad de handicap .Dupa legea 448/2006 are niste facilitati printre care si scutirea pe impozit pe salar.Dar am ... (vezi toată discuția)