Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... cat timp pot petrece ca \"turist\" in spatiul schengen?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

cat timp pot petrece ca "turist" in spatiul schengen?

Buna ziua!
As vrea sa stiu daca este adevarat ca nu pot sta decat 90 de zile intr-o tara din spatiul Schengen daca statutul meu este "turist". Adica nu solicit rezidenta, nu muncesc, nu merg la scoala. Doar imi vizitez niste prieteni.
Biletele deja sunt luate si depasesc 90 de zile :)
Pe net nu gasesc decat informatii foarte vechi, de acum cativa ani.
Va multumesc!
Informatiile gasite pe net sunt inca valabile. Puteti petrece in spatiul Schengen pana la 90 zile intr-un interval de 6 luni, calculat de la data primei intrari.
Contactati consulatul statului in care intentionati sa ramaneti peste termen pentru a afla in ce conditii vi se poate prelungi dreptul de sedere.