Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... magazin online
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

magazin online

buna ziua!as dori si eu sa stiu ce pasi sunt necesari pentru deschiderea unui magazin virtual.multumesc!
Cei de la Rentrop&Straton au un cd cu asa ceva. il gasiti pe pagina lor de net. e suficient pentru primii pasi. nu fac insa nici o apreciere legata de raportul pret/calitate:D
Buna ziua,

Mai jos aveti lista cu principalele legi ce reglementeaza activitatea de comert electronic in Romania:

- LEGEA Nr. 365/2002 privind comertul electronic;
- HOTARAREA GUVERNULUI Nr. 1308/2002 pentru aprobarea normelor metodologice privind privind comertul electronic;
- LEGEA Nr. 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal;
- ORDINUL Nr. 52/2002 privind aprobarea cerintelor minime de securitate a prelucrarilor de date personale;
- LEGEA Nr. 455/2001 privind semnatura electronica;
- HOTARAREA GUVERNULUI Nr. 7/2004 privind protectia juridica a serviciilor bazate pe acces conditionat sau constând în accesul conditionat;
- REGULAMENTUL 4/2000 al BNR privind instrumentele de plata la distanta.

Ultima este doar in cazul in care ve-ti folosi un serviciu de plata de genul "card".
Cea mai importanta este inregistrarea societatii la www.dataprotection.ro - legea 677/2001, ca sa obtineti nr. de operator de date cu caracter personal, nr. ce trebuie sa fie la vedere pe site, alaturi de datele de identificare ale societatii ce detine sau comercializeaza pe acel site.
Legea 365/2002 este esentiala sa intelegeti ce aveti voie si ce nu.

Succes,