Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Achizitii marfuri din UE
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Achizitii marfuri din UE

Buna ziua!
De cateva saptamani incerc sa ma lamuresc asupra unui lucru si anume:
Intentionez sa deschid o firma si un magazin online aferent unde voi vinde bunuri cumparate din Uniunea Europeana.
Nelamurirea mea este ce demersuri trebuiesc facute si in ce registre trebuie sa ma inscriu pentru a fi 100% in legalitate?

Depinde de natura marfurilor.
Haine si incaltaminte
Trebuie sa va informati cu atentie asupra unor aspecte privind activitatile desfasurate prin internet si vanzarea de produse.

Va sfatuiesc sa lecturati legile referitoare la comertul electronic:
-OG 130/2000, L365/2002 cu modificarile ulterioare, HG 1308/2002
-L 51/2003 (contractele la distanta),
-L 677/ 2001 (protectia datelor cu caracter personal), cu notificare (prealabila inceperii prelucrarii datelor) catre ANSPDCP,
-L 455/2001 (semnatura electronica).

Codul CAEN necesar pentru desfasurarea activitatii este 4791 "Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet".

Poate va este de ajutor sa vizitati si site-ul "eccromania.ro".

dana13, utilizator
Multumesc mult.