avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 980 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Despre termenii si conditiile generale de vanzare
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Despre termenii si conditiile generale de vanzare

Buna seara,

In legatura cu conditiile generale de vanzare, as dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns. Mai exact as avea nevoie de continutul conditiilor de vanzare ale site-ului si daca se poate sa gasesc procedura detaliata.

Cel mai recent răspuns: cga43 , utilizator 20:42, 16 Noiembrie 2011
Intrebarea nu este foarte clara. "Conditiile de vanzare" si / sau "termenii de utilizare" ale / ai unui magazin online sunt norme specifice pe care fiecare comerciant si le personalizeaza in functie de domeniul in care activeaza. Banuiesc totusi ca intrebati despre legi si reglementari specifice comertului online, indiferent de domeniu. Fara pretentia unei insiruiri exhaustive, recomand urmatoarele:

- Legea 365/2002 republicata 2006 privind comertul electronic.
- HG 1308/2002 (norme metodologice la legea 365/2002)
- Ordonanta Guvernului nr. 130/2000 privind regimul juridic al contractelor la distanta
- Legea nr. 51 din 2003 (pt aprobarea OG 130/2000)
- Legea 677/2001 pt protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal
- Ordinul Nr. 52/2002 privind aprobarea cerintelor minime de securitate a prelucrarilor de date personale;

Ordonanta privind protectia consumatorilor la incheierea si executarea contractelor la distanta (2008), care contine textul OG 130/2000 cu modif. aduse prin Legea 51/2003, Legea 365/2002, Legea 363/2007 si OUG 174/2008.

Eventual, daca e cazul:
- Legea Nr. 455/2001 privind semnatura electronica
- HG 7/2004 privind protectia juridica a serviciilor bazate pe acces conditionat sau constând în accesul conditionat;
- Regulamentul 4/2000 al BNR privind instrumentele de plata la distanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitii marfuri din ue mirceabescu mirceabescu Buna ziua! De cateva saptamani incerc sa ma lamuresc asupra unui lucru si anume: Intentionez sa deschid o firma si un magazin online aferent unde voi vinde ... (vezi toată discuția)
Magazin online marinaioana marinaioana buna ziua!as dori si eu sa stiu ce pasi sunt necesari pentru deschiderea unui magazin virtual.multumesc! (vezi toată discuția)
Contract software danielandrei danielandrei In cazul cumpararii unui soft, downloadat de pe internet(deci fara livrare fizica), daca furnizorul are afisat pe site un acord de licenta, este obligatorie ... (vezi toată discuția)