Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlul de proprietate neridicat parinti decedati .acte ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlul de proprietate neridicat parinti decedati .acte necesare pt.optinerea lui //

au decedat ambi parinti mama anul acesta ei nu au ridicat titlul de proprietate de la primarie mi s-a spus ca trebuie sa dau primaria in judecata .daca este asa ce acte sunt necesare si daca se poate face si succesiunea multumesc ///
aveti aceleasi drepturi cum aveau parintii, la ridicarea unui act, daca aduceti de la notar, certificat de calitate de mostenitor. dar cu actele ce le veti obtine, neaparat sa dezbateti succesiunea.
MYRA CIMPEAN , Avocat
Succesiunea o faceti la notar si pe baza certificatului de mostenitor trebuie sa va inmineze titlul de proprietate. Nu este necesar sa dati in judecata primaria . S-ar putea insa sa nu se fi finalizat procedura de emitere a titlului de proprietate, deci, acesta sa nu exista inca si de aceea ati fost indrumat la proces.