Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune

Buna ziua.
As dori sa supun atentiei dvs urmatoarea problema: firma noastra este in posesia unui bloc de nefamilisti din anul 1974. Blocul a fost preluat de la o Min. Energiei Electrice prin transfer, dar transferul respectiv nu se mai gaseste. In tot acest timp firma noastra a inchiriat acele camere. Acum se doreste intocmirea unor acte de proprietate, prin invocarea uzucapiunii. Problema este ca in anul 2000 exista un proces-verbal de sechestru asupra acestui bloc. Este sau nu intrerupta posesia pe perioada sechestrului? Mai poate fi invocata uzucapiunea de 30 ani?
Multumesc.
uzucapiunea nuse poate invoca asupra camerelor.. doar asupra terenului.. in privinta sechestrului, daca suma in cazua sa platit, sa prescris sau a intervenit alte metode de stingere a datoriei, il puteti ridica
sechestrul a fost ridicat. intrebam daca faptul ca pe imobil a fost pus sechestru intrerupe cursul prescriptiei achizitive.